Former Hoop Fest Players

NBA Players
Carmelo Anthony, Oak Hill Academy — Denver Nuggets
Michael Beasley, Oak Hill Academy — Miami Heat
Shannon Brown, Proviso East — Cleveland Cavaliers
DeSagana Diop, Oak Hill Academy — Dallas Mavericks
Kevin Durant, Oak Hill Academy –– Oklahoma City Thunder
Monta Ellis, Jackson Lanier — Golden State Warriors
Shawn Livingston, Peoria Central — Los Angeles Clippers
Rajon Rondo, Oak Hill Academy — Boston Celtics
Derek Rose, Chicago Simeon –– Chicago Bulls
Josh Smith, Oak Hill Academy — Atlanta Hawks
Frank Williams, Peoria Manuel –– NY Knicks, Chicago Bulls
Brandon Wright, Brentwood Academy –– Charlotte Bobcats
Julian Wright, Homewood Flossmoor –– New Orleans Hornets
NFL Players
Michael Bush, Louisville Male –– Oakland Raiders
George Wilson, Paducah Tilghman — Buffalo Bills
WNBA Players
Crystal Kelly, Louisville Sacred Heart –– Sacramento Monarchs
Division I Signees/Athletes — Boys
A.J. Adams, Graves County — Murray State
Andre Allen, Memphis Booker T. Washington — Memphis
Byron Allen, Oak Hill Academy –– West Virginia
Jeff Allen, Oak Hill Academy — Virginia Tech
Carmelo Anthony, Oak Hill Academy — Syracuse
Daniel Ard, Marshall County — Murray State
Justin Ard, Marshall County — Murray State (football)
Jamar Avant, Murphysboro — Murray State
Martell Bailey, Chicago Westinghouse — Illinois-Chicago
Jonathan Ball, Memphis White Station — Dartmouth
Cedric Banks, Chicago Westinghouse — Illinois-Chicago
Freddie Barnes, Homewood-Flossmoor — Bowling Green (football)
Jeremy Barr, Westbury Christian — Southern California
Michael Beasley, Oak Hill Academy — Kansas State
Brandon Bender, Louisville Ballard — Louisville
Jason Bennett, Arlington Country Day — Kansas State
Tyler Best, Lafayette Catholic — North Carolina-Charlotte
Jason Black, Martin Westview — Samford
Lawrence Blackledge, Carbondale — Marquette
Steven Blake, Oak Hill Academy — Maryland
Sean Booker, Louisville Ballard — North Carolina A&T
Zach Borowiak, Nashville — Southeast Missouri (baseball)
J.D. Bracy, Kissimmee Osceola — Florida State
Avery Bradley, Findlay Prep –– Texas
Dane Bradshaw, Memphis White Station — Tennessee
Mike Brock, Simon Kenton — Eastern Kentucky
Marlon Brooks, Peoria Manual — DePaul
Nick Brooks, Robinson — Butler
Erik Brown, Lexington Bryan Station — Morehead State, Louisville
Stanford Brown, Chicago Whitney Young –– Lamar University
Jamaal Brown, Chicago Westinghouse — North Carolina-Greensboro
Jaron Brown, Lexington Bryan Station — Pittsburgh
Mark Brown, Tucson Santa Rita — Utah State
Shannon Brown, Proviso East — Michigan State
Todd Brown, Canton McKinley — Wright State
Andre Buckner, University Heights — Duke
Cornell Burbage, Lexington Catholic — New Mexico State (football)
Justin Burke, Lexington Catholic — North Carolina State (football)
Michael Bush, Louisville Male — Louisville (football)
Jules Camara, Oak Hill Academy — Kentucky
Brian Carlwell, Proviso East — Illinois
Ronnie Carlwell, Proviso East — Illinois State
Rashaad Carruth, Oak Hill Academy — Kentucky
Lavar Carter, Louisville Male — Marshall
Manual Cass, Carbondale — Texas-El Paso
Wesley Channels, Memphis Ridgeway — Austin Peay
Adam Chiles, Louisville Ballard — Kentucky, Murray State
Wayne Chism, Bolivar — Tennessee
Rob Chubb, Montverde –– Auburn
Ryan Cochran, St. Mary — Florida (golf)
Billy Cole, Peoria Richwoods — Illinois
Michael Craft, Paducah Tilghman — Murray State (golf)
Colin Cunningham, Memphis White Station — Holy Cross
Justin Dehm, Peoria Richwoods — Furman
Eric Devendorf, Oak Hill Academy — Syracuse
Abdou Diame, Oak Hill Academy — Auburn, Jacksonville State
Nick Diatta, Montverde –– Townson State
Teco Dickerson, Russellville — Western Kentucky (football)
Sean Dockery, Chicago Julian — Duke
Michael Doe, Choctawhatchee — Western Kentucky
Reger Dowell, Duncanville –– Oklahoma State
Kevin Durant, Oak Hill Academy — Texas
Marcus Elliott, Fort Walton Beach — Louisiana Tech
Monta Ellis, Jackson Lanier — Mississippi State
Riley Ervin, Memphis White Station — Tennessee State
Bamba Fall, Oak Hill Academy — Southern Methodist
Terrance Farley, Pleasure Ridge Park — Louisville
Phillip Fayne, Carbondale — Duquesne
Ernest Fields, Memphis Ridgeway — Austin Peay
Shawn Fields, Lexington Catholic — Georgia, Eastern Kentucky
Tim Flowers, Chicago Simeon — Wisconsin-Milwaukee
Dana Ford, Egyptian — Illinois State
Paul Foster, Oak Hill Academy — Furman
Roger Franklin, Duncanville –– Oklahoma State
Keith “Tiny” Gallon, Oak Hill Academy –– Oklahoma
Michael Gerrity, Santa Ana Mater Dei — Pepperdine
Jamont Gordon, Oak Hill Academy — Mississippi State
Spencer Graeter, Louisville Ballard — Kentucky (baseball)
William Graham, Lexington Catholic — Wright State
David Graves, Lexington Catholic — Notre Dame
William Graves, Greensboro Dudley — North Carolina
Justin Gray, Oak Hill Academy — Wake Forest
Tyler Griffey, Lafayette –– Illinois
Marcus Griffin, Peoria Manual — Illinois
Kalen Grimes, Hazelwood Central — Missouri
Maurice Grinter, Louisville Fairdale — Louisville, Kentucky (football)
Dustin Grutza, Mason County — Cincinnati (football)
Curtis Hamilton, Paducah Tilghman — Western Kentucky (football)
Maurice Hampton, Russellville — Austin Peay
Ben Hansbrough, Poplar Bluff — Mississippi State
Tyler Hansbrough, Poplar Bluff — North Carolina
Jason Harrell, Obion Central — Tennessee Tech
Justin Harrell, Martin Westview — Tennessee (football)
Anthony Harris, Chicago Whitney Young — Miami, Fla.
Stephen Hatchell, Graves County — Murray State (football)
Cliff Hawkins, Oak Hill Academy — Kentucky
Taj Hawkins, Oak Hill Academy — IUPU-Indianapolis
Dan Heimos, Waterloo Gibault — Nebraska
Matt Heissenbuttel, Lexington Catholic — Kentucky
Chris Henry, Santa Ana Mater Dei — Washington State
Sammy Hernandez, Arlington Country Day — George Mason
Jaycen Herring, Bartlett — Chattanooga
Rafael Hill, Martin Westview — Austin Peay (baseball)
Jimmie Lee Holder, Marshall County — Murray State
Dave Holmes, Oak Hill Academy — Manhattan
Mike Holmes, Oak Hill Academy — South Carolina
Jon Hood, Madisonville N. Hopkins –– Kentucky
Pe’Shon Howard, Oak Hill Academy –– Maryland
Richard Howell, Wheeler –– North Carolina State
David Huertas, Arlington Country Day — Florida
Albert Jackson, Oak Hill Academy — Georgia
Tamir Jackson, St. Benedict –– Rice
Brian Johnson, Oak Hill Academy — Louisville
Ian Johnson, Oak Hill Academy — Davidson
Kevin Johnson, Chicago Simeon — Wisconsin-Milwaukee
Brett Jones, Paducah Tilghman — Louisville (golf)
Lamont Jones, Oak Hill Academy –– Virginia
Division I Signees/Athletes — Boys (Cont’d)
Marcel Jones, Santa Ana Mater Dei — Oregon State
Richard Joyce, Oak Hill Academy — Wake Forest
Justin Keen, Jackson — Southeast Missouri (football)
Willie Kemp, Bolivar — Memphis
Kristof Kendrick, Lafayette Catholic — Western Michigan
Clint Keown, Evansville Memorial — Evansville
Nicholas Kern, St. Louis Vashon — St. Louis
Matt Kiefer, Evansville Mater Dei — Purdue
Taylor King, Santa Ana Mater Dei — Duke
Cedric Knight, Louisville Ballard — Illinois State
Andre Knox, Chicago Whitney Young — Loyola-Chicago
Tywon Lawson, Oak Hill Academy — North Carolina
Alexander Legion, Oak Hill Academy — Kentucky
Branden Lee, Peoria Central — Northwestern
Kevin Lisch, Belleville Althoff — St. Louis
Chris Lofton, Mason County — Tennessee
Carlos Lopez, Findlay Prep –– UNLV
Kevin Lyde, Oak Hill Academy — Temple
Patrick Mallory, Evansville Mater Dei — Indiana State (football)
Matt Maresca, Warren Central — Western Kentucky
Richard McBride, Springfield Lanphier — Illinois
Sergio McClain, Peoria Manual — Illinois
Leslie McDonald, Briarcrest –– North Carolina
Jimmy McKinney, St. Louis Vashon — Missouri
Marcus McNair, Oak Hill Academy — Coastal Carolina
Landon Milbourne, Oak Hill Academy — Maryland
Nate Minnoy, Chicago Hales Franciscan — Purdue
Mike Monserez, Cincinnati Moeller — Notre Dame, Butler
Chadd Moore, Oak Hill Academy — Cincinnati
Raymar Morgan, Canton McKinley — Michigan State
James Morris, Eldorado — Illinois (baseball)
Ravi Moss, University Heights — Kentucky
Ross Neltner, Fort Thomas Highlands — LSU
Larry O’Bannon, Louisville Male — Louisville
Don Offutt, Lexington Catholic — Tennessee State
David Palmer, Oak Hill Academy — Seton Hall
Derrick Parrott, Mayfield — Louisville (football)
Ruslan Pateev, Montverde –– Arizona State
Lamar Patterson, St. Benedicts –– Pittsburg
Leon Pattman, Memphis White Station — Dartmouth
Trey Pearson, South Fulton — Mississippi, Murray State
Kaseem Penn, Kissimmee Osceola — Citadel
Phillip Perry, Proviso East — Wisconsin
Nathan Popp, Lexington Catholic — North Carolina-Greensboro
D.J. Posely, Homewood-Flossmoor — Indiana-Purdue-Fort Wayne
Branden Powell, Memphis Mitchell — Florida
Lloyd Price, Oak Hill Academy — Xavier
J.P. Prince, Memphis White Station — Arizona
Ty Proffitt, South Laurel — Notre Dame
Brian Randle, Peoria Notre Dame — Illinois
Jerome Randle, Hales Franciscan — California
Charles Rhodes, Jackson Lanier — Mississippi State
Charles Richardson, Proviso East — Nebraska
DJ Richardson, Findlay Prep –– Illinois
Coric Riggs, Louisville Fairdale — Louisville
K.C. Rivers, Oak Hill Academy — Clemson
Antywane Robinson, Oak Hill Academy — Temple
Ed Robinson, Louisville Fairdale — Louisville (football)
Ty Rogers, Lyon County — Western Kentucky
Rajon Rondo, Oak Hill Academy — Kentucky
Jonathan Roof, St. Mary — Michigan State (baseball)
Derrick Rose, Chicago Simeon — Memphis
Ben Rushing, Hickman County — Eastern Kentucky
Jerome Saxton, Mayfield — Murray State (football)
Taylor Schall, Memphis White Station — Yale
Jon Scheyer, Glenbrook North — Duke
Tyson Schnitker, Robinson — Indiana State
Antwan Scott, Oak Hill Academy — Wake Forest
Daniel Shannon, Massac County — Southern Illinois (football)
Luke Sharp, Centralia — Eastern Illinois
Gabriel Shaw, St. Mary — Louisville (baseball)
Matt Shaw, Centralia — Southern Illinois
Earnest Shelton, Memphis White Station — Alabama
Joel Shelton, St. Louis Vashon — Southeast Missouri
Casey Shumate, Louisville Male — Louisville (football)
Ronald Slay, Oak Hill Academy — Tennessee
Jamar Smith, Peoria Richwoods — Illinois
Nolan Smith, Oak Hill Academy — Duke
Josue Soto, Arlington Country Day — Florida State
JaJuan Spillman, Pleasure Ridge Park — Louisville (football)
Peter Stein, Westbury Christian — William and Mary
A.J. Stewart, Arlington Country Day — Kentucky
Ari Stewart, Wheeler –– Wake Forest
Travis Stinnett, Alcoa — Alabama
Brandon Stockton, Glasgow — Kentucky
Harold Swanagan, University Heights — Notre Dame
Jimmie Sutton, North Broward Prep — Florida
Kevin Swinton, Greensboro Dudley — Wake Forest
Josh Tabb, Century — Southern Illinois
Todd Tackett, Paintsville — Kentucky
Tristan Thompson, St. Benedicts –– Texas
Andre Thornton, Memphis Mitchell — Central Florida
Clint Tilford, Heath — Kentucky (baseball)
Dennis Trammell, Chicago Westinghouse — New Mexico State
Russell Trudeau, Lafayette Catholic — Indiana State
Kenny Ray Turner, Trigg County — Kentucky (football)
Alex Tyus, Hazelwood Central — Florida
J.R. VanHoose, Paintsville — Marshall
Julian Vaughn, Oak Hill Academy — Florida State
Andre Walker, Homewood-Flossmoor — Vanderbilt
Travis Watson, Oak Hill Academy — Virginia
Marcus White, Chicago Whitney Young — DePaul
Luke Whitehead, Oak Hill Academy — Louisville
Dwight Whitfield, St. Louis Vashon — Michigan State (football)
Brock Whitney, Warren Central — Murray State (football)
Eric Wilkins, Oak Hill Academy — Miami
Mac Wilkinson, Louisville Ballard — Louisville
Chris Williams, Oak Hill Academy — James Madison
Frank Williams, Peoria Manual — Illinois
Shawn Williams, Duncanville –– Texas
Ben Wilson, Lexington Catholic — New Orleans
George Wilson, Paducah Tilghman — Arkansas (football)
Leroy Wilson, Warren Central — Kentucky (football)
DayShaun Wright, Oak Hill Academy — Syracuse
Anthony Wright, Oak Hill Academy — Michigan
Brandan Wright, Brentwood Academy — North Carolina
Julian Wright, Homewood-Flossmoor — Kansas
Thaddeus Young, Memphis Mitchell — Georgia Tech
Division I Signees/Athletes — Girls
Adaeze Azubuike, Lexington Catholic — East Tennessee State
Pam Bell, Paducah Tilghman — Murray State
Arnika Brown, Christian County — Kentucky
Chelsea Chowning, Lexington Catholic — Xavier
Nikki Davis, Lexington Catholic — Alabama
Alex Fuller, Shelbyville Central — Tennessee
Jessica Holder, Marshall County –– Murray State
Crystal Kelly, Louisville Sacred Heart — Western Kentucky
Taylor Kopple, Louisvile Sacred Heart — Western Kentucky
Mallory Luckett, Louisville Mercy — Murray State
Ashleigh Newman, Shelbyville Central — Maryland
Shannon Novosel, Lexington Catholic — Evansville
Carly Ormerod, Louisville Sacred Heart — Louisville
Jennie Petrie, Louisville Mercy — Murray State
Shaleea Petty, Christian County — Murray State
Anaris Sickles, Lexington Catholic — Evansville
Lydia Watkins, Christian County — Kentucky